Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie

Kącik Rodzica 2023/2024

 

 

Odłącz dziecko od ekranu, zanim będzie zapóźno.....

 

**************************************************************************************************************************************************************************************************************

Drodzy Rodzice...

Pozdrawiam

**************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

Drodzy Rodzice.

Jesienne tygodnie to czas częstych przeziębień, lecz także doskonała pora, by dzieci nauczyły się, że ubiór dostosowany do pogody, jedzenie owoców i warzyw oraz ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu, pomogą być zdrowym i pełnym sił. Dlatego ważny temat, który poruszaliśmy w ostatnim tygodniu, to witaminy. Uczyliśmy się ich nazw, zastanawialiśmy się, dlaczego są potrzebne i wskazywaliśmy produkty, w których występują. Podawaliśmy nazwy różnych ubrań. Dobieraliśmy strój do pogody i klasyfikowaliśmy jego elementy ze względu na ich przeznaczenie. Na podstawie opowiadania i własnych doświadczeń wyciągaliśmy wnioski, kiedy najłatwiej można się przeziębić i co wtedy należy zrobić. Dowiedzieliśmy się, czym zajmują się lekarz (pediatra, stomatolog, okulista) i pielęgniarka, jakiego sprzętu używają.

Ponadto obchodziliśmy Dzień Jabłka oraz zaprosiliśmy do naszego przedszkola Pana Psszczelarza,który przeprowadził   ciekawe warsztaty edukacyjne na temat pożytecznej roli pszczół w życiu człowieka, pracy pszczelarza,zaprezentował  pokaz pszczelej rodziny oraz możliwość degustacji miodu.

Dobre pomysły dla mądrych rodziców, czyli jak spędzać czas z dzieckiem:

  • Rozmowy o ulubionych dyscyplinach sportowych.
  • Organizowanie zawodów, zachęcanie do ruchu, przypominanie o byciu fair, oswajanie dziecka ze świadomością, że nie zawsze się wygrywa.
  • Zabawy w wyszukiwanie podobnych przedmiotów według wybranej cechy, np. ze względu na przeznaczenie.
  • Zabawy w dopowiadanie słów w zdaniu – do krótkiego zdania: Jedzie., dziecko dopowiada dalszą część, np. Jedzie na rolkach., kolejna osoba dodaje inny wyraz i tak rozbudowuje się zdanie.
  • Zabawy w sylabizowanie – dziecko dzieli na sylaby podane wyrazy.
  • Czytanie opowiadań i wierszy, wspólne śpiewanie piosenek i recytowanie rymowanek.

Zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznanawania  się z tekstami (wierszami, piosenkami i historyjkami), których dzieci słuchają w przedszkolu na zajęciach z przygotowania do nauki języka angielskiego. Regularny kontakt z językiem obcym jest dla dzieci bardzo ważny, a słuchanie nagrań połączone z oglądaniem ilustracji w książkach i gestami sprawi, że Państwa pociechy szybko oswoją się z językiem angielskim. Przy każdym z tekstów znajduje się propozycja, jak w trakcie wykonywania codziennych czynności mogą Państwo wykorzystywać tekst, aby utrwalić poznane słowa i całe frazy. Proszę pamiętać, że gest dziecka wykonany w odpowiednim momencie, np. pomachanie na do widzenia, jest wyrazem zrozumienia sytuacji językowej!

Hello to you, Witam cię. 

Hello to you, Witam cię. 

How are you? Jak się masz? 
 
Fine, thank you. Dobrze, dziękuję.

Bye-bye song 

It’s time to say goodbye, Już pora się pożegnać.

 It’s time to say goodbye, Już pora się pożegnać.
Bye, bye, bye, see you soon. Pa, pa, pa, do zobaczenia wkrótce.

Piosenka na pożegnanie zawiera najważniejsze zwroty używane, kiedy się żegnamy: 

 goodbye – do widzenia; 
 bye – pa; 
 see you – do zobaczenia;  
see you soon – do zobaczenia wkrótce

Pozdrawiam 

**************************************************************************************************************************************************************************************************************

Drodzy Rodzice…Witam po wakacjach. Już niedługo rozpoczniemy nowy rok przedszkolny 2023/2024…Wasze pociechy wrócą do przedszkola po wakacyjnej przerwie… Pierwszym artykułem jaki przygotowałam dla Państwa  jest o Nadopiekuńczości…

Jak dobrze wiemy, że Chcemy dobrze dla naszych dzieci. Wyobrażamy sobie, że ułatwianie im życia, wyręczanie, chronienie przed całym światem automatycznie wpoi im troskę o ich bliskich. Jest to mylne wyobrażenie. Dając dziecku sygnał, że tylko ono się liczy, że jego dobro i wygoda są najważniejsze, wychowujemy je na człowieka samolubnego i egoistycznego. Jeśli na przesadną troskę znajdujemy racjonalne argumenty usprawiedliwiające takie zachowanie – jesteśmy prawdopodobnie nadopiekuńczy. Trudno to zauważyć i równie trudno się do tego przyznać.

Babcia czy mama trzęsąca się nad dzieckiem, śledząca każdy jego krok, przestrzegająca przed wieloma czyhającymi niebezpieczeństwami, powoduje u dziecka poczucie zagrożenia, wywołuje i nasila lęk. Nadopiekuńczy rodzic przesadnie chroni swoje dziecko. To sprawia, że dziecko nadmiernie koncentruje się na własnej osobie. Dlatego też dzieci mające nadopiekuńczych rodziców wolniej rozwijają się społecznie - zaszczepione obawy przenoszą na kontakty z rówieśnikami. Takie dzieci są mało samodzielne, mają trudności z podejmowaniem decyzji, obawiają się odpowiedzialności i najmniejszego nawet ryzyka. Przesadnie dbają o swoje zdrowie i mają skłonności hipochondryczne. Wymagają ciągłego zapewniania bezpieczeństwa i wspierania.

Nadopiekuńczy rodzice nie dają dziecku okazji do bycia samodzielnym i nie zdają sobie sprawy, że wyrządzają mu krzywdę. Zarówno w przedszkolu, jak i w szkole podstawowej zdarza się wiele sytuacji, kiedy trzeba o czymś zdecydować – dokonać samodzielnego wyboru. Brak umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji może prowadzić do frustracji, złości, smutku, a w końcu do bezradności. Również później w dorosłym życiu.

WYUCZONA BEZRADNOŚĆ

Bezradność jest konsekwencją nadopiekuńczości. Dziecko oczekuje od innych załatwiania za nie wszelkich spraw, a także pomocy w rozwiązywaniu najdrobniejszych nawet problemów. Aby to uzyskać, uczy się manipulowania innymi osobami. To nie zyskuje sympatii otoczenia i powoduje trudności w kontaktach z innymi dziećmi. W konsekwencji pogłębia samotność i egocentryzm.

KONSEKWENCJE

  • Dziecko przyzwyczaja się do koncentracji na swoich potrzebach i oczekiwaniach,
  • potrzeby innych znajdują się poza jego zainteresowaniami,
  • dziecko uczy się, że zaspokajanie potrzeb nie musi być połączone z obowiązkami, z wysiłkiem, że mogą być one realizowane kosztem innych osób,
  • dziecko wie, że jest u steru i może dowolnie kierować rodzicami,
  • uczy się, że zasady są po to, by nimi dowolnie manipulować.

Ułatwianie dziecku życia przez nadopiekuńczych rodziców, wyręczanie go, chronienie przed całym światem, to ograniczanie dziecka. Prowadzi do wychowywania człowieka niezaradnego, nieśmiałego i samotnego. Z niskim poczuciem własnej wartości, ale z dużymi oczekiwaniami wobec świata. Taki człowiek - to człowiek nieszczęśliwy.

Pozdrawiam 

**************************************************************************************************************************************************************************************************************

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny