Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Zespół Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie

PANIE MACIEJU, ŻEGNAMY CIĘ, ALE NIE ZAPOMNIMY!

Utworzono dnia 05.04.2024

„Umarłych wieczność dotąd trwa,

dokąd pamięcią im się płaci."

                      Wisława Szymborska

 

4 kwietnia 2024 roku  w wieku 92 lat zmarł p. Maciej Kaliński- mieszkaniec Nawcza, emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie i Honorowy Obywatel Gminy Łęczyce.

Pan Maciej Kaliński urodził się 25 lutego 1932 roku w Płocku. W latach 1942-1943 uczęszczał na tajne komplety nauki szkoły podstawowej w zakresie klas I- IV.  Aby uniknąć wywiezienia do Niemiec w 1944 roku został zmuszony do pracy w charakterze pomocnika malarskiego w jednej z firm niemieckich. Po wojnie ukończył szkołę podstawową, a następnie w 1954 roku Liceum Pedagogiczne.

Nakazem pracy został zobowiązany do podjęcia  pracy w szkole w powiecie lęborskim. Tak wspominał: „Z kilku propozycji wybrałem Nawcz. Z urodzenia płocczanin, z wyboru Kaszub”.

W 1959 roku za zgodą Wydziału Oświaty w Lęborku podjął naukę w trzyletnim Studium Nauczycielskim w Gdańsku o kierunku muzyka i śpiew. Po ukończeniu studium w 1962 roku nie uzyskał zgody na dalsze kształcenie. Po prostu, w tamtych czasach nie wymagano od nauczycieli pełnych studiów magisterskich. Pan Maciej swoje marzenie o wyższym wykształceniu zrealizował w latach 70-tych. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy na kierunku muzyka, specjalność- dyrygentura, instrumenty- skrzypce i flet.

W 1975 roku został powołany na zastępcę dyrektora Zbiorczych Szkół Gminnych w Łęczycach, a w latach 1982-1984 pełnił funkcję Gminnego Dyrektora Zbiorczych Szkół w Łęczycach. Po przejściu na emeryturę przez 9 lat pracował jako nauczyciel muzyki w szkole w Rozłazinie.

Aktywność p. Macieja Kalińskiego to nie tylko praca zawodowa, ale również działalność społeczno – kulturalna i patriotyczna. Do 1973 roku był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej w Rozłazinie. Prowadził amatorski zespół teatralny, był współzałożycielem Orkiestry Dętej z Rozłazina. Przez 25 lat przewodniczył Gminnemu Komitetowi Ochrony Miejsc Pamięci i Męczeństwa. Po dwuletnim kursie z zakresu dziennikarstwa został współredaktorem Kuriera Wejherowskiego, Pisma Katolickiego Pielgrzym, Gazety Gminy Łęczyce i Parafialnej Gazetki - Słowo, gdzie publikował artykuły i felietony o sprawach Małej Ojczyzny. Jest autorem wielu opracowań z dziedziny szkolnictwa, kultury kaszubskiej, religijnej, ważnych osobowości i miejsc pamięci narodowej lokalnej społeczności. W 1999 roku powołany na członka Rady Fundacji Edukacyjnej w Rozłazinie. W 2009 roku został Przyjacielem Szkoły w Rozłazinie, a  w 2012 roku Honorowym Obywatelem Gminy Łęczyce.

Wyróżniony wieloma nagrodami, między innymi: Nagrodą Ministra Oświaty II stopnia, Złotą Odznaką ZNP, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Zasłużony Ziemi Gdańskiej, Zasłużony Ziemi Lęborskiej, Za zasługi dla powiatu wejherowskiego, Srebrnym i Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Szczególną estymą darzył tematykę związaną z patronem naszej szkoły. Zgłębiał wiedzę o losach żyjących ludzi- byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego „Stutthof” i Marszu Śmierci. Dokumentował i propagował historię Kościoła – pomnika w Nawczu pod wezwaniem błogosławionych ks. biskupa Michała Kozala, ks. Stefana Frelichowskiego, ks. arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i 107 męczenników z okresu drugiej wojny światowej. Przekazywał wiedzę o dziejach cmentarzy w Łówczu, Nawczu oraz innych miejscach pamięci na terenie naszej gminy i nie tylko. Uczestniczył w wydarzeniach szkolnych, cieszył się, że szkoła pięknieje, a uczniowie i pracownicy czują się w niej dobrze.

Społeczność Zespołu Kształcenia i Wychowania w Rozłazinie  

 

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Stutthofu w Rozłazinie, M. Naczk, 1999,

                Honorowy Obywatel Gminy Łęczyce z cyklu RozmawiaMY, wywiad You Tube z dnia 26.04.2021

Zdjęcia: Leszek Buchowski

PANIE MACIEJU, ŻEGNAMY CIĘ, ALE NIE ZAPOMNIMY!

Utworzono dnia 05.04.2024, 11:04

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny